Ştiinţa MD Bacău – Univ. Poli Timişoara 30-21 (15-11)

Handbaliştii Ştiinţei Municipal Dedeman Bacău au depăşit rapid momentul neplăcut al înfrângerii de la Baia Mare şi s-au impus de o manieră categorică la prima apariţie oficială în faţa propriilor suporteri. De altfel, jucătorii lui Gabriel Armanu au condus pe tabela de marcaj pe tot parcursul întâlnirii, egalitatea consemnându-se o singură dată, la 1, în minutul 3.

Trebuie remarcată evoluţia foarte bună a blocului defensiv al Ştiinţei, dublată de intervenţiile de efect ale celor doi portari, lucruri care au făcut ca timişorenii să înscrie doar 21 de goluri.

Tânărul maghiar Adrian Sipos a intrat rapid în graţiile suporterilor, datorită ambiţiei cu care se apără, deşi el mai apelează şi la procedee din alte sporturi de contact, fapt care i-a atras trei eliminări de 2 minute şi cartonaşul roşu, în finalul jocului.

De asemenea, notabilă a fost şi revenirea de formă a lui Igor Moskalenko, exilat pe banca de rezerve timp de 37 de minute, care, deşi a intrat în joc cu o ratare de la 7 metri, a evoluat excelent, înscriind din toate poziţiile.

Una peste alta, toţi jucătorii băcăuani au evoluat foarte bine şi, cel puţin în partida de miercuri seara, s-au străduit să arate că eşecul de la Baia Mare a fost doar un accident, pe care tot ei îl vor repara.

ŞTIINŢA : Tamaş (5 interv.), Tevzadze (6 interv.) – Moskalenko (6), Ghiţă (5), G. Bujor (5), Rotaru (3), Păunică (3), Gurkovsky (2), Manea (2), Dinescu (1), Grieze (1), Tărâţă (1), Cadar (1), Sipos, Dospinescu, Iancu. Antrenor: Gabriel Armanu.

POLI TIMIŞOARA: Vass, Tcaciuc (10 interv.) – Mirkovic (5), Cotinghiu (5), Şimicu (4), Galan (2), S. Ignat (1), M. Ignat (1), Macovei (1), Spahic (1), Vaidasigan (1), Pârvan, Corlija. Antrenor: Otto Heel.

Arbitri: Marius Barcan şi Ştefan Ciurea (Craiova).

Evoluţia scorului: 2-1 (min. 4), 6-3 (min. 11), 10-6 (min. 18), 11-10 (min. 27), 15-11 (pauză), 18-12 (min. 35), 20-15 (min. 43), 24-17 (min. 49), 27-19 (min. 57), 30-21 (final).