Liga Campionilor: Roma lui Chivu speră la semifinale

AS Roma – Manchester United 2-1 (1-1). Taddei (44’), Vucinic (66’)/ Rooney (60’).

Cu om în plus încă din minutul 34, eliminat Paul Scholes pentru cumul de cartonaşe galbene, Roma a dominat clar meciul cu Manchester United dar a obţinut o victorie minimă care poate fi oricând remontată de englezi pe Teatrul Viselor.

Taddei a deschis scorul chiar înainte de pauză cu un şut din apropiere deviat de Wesley Brown, Rooney a egalat după o oră de joc cu un şut peste Doni după o pasă în adâncime a lui Solskjaer iar Vucinic a marcat la patru minute de la intrarea pe teren aducând victoria Romei cu un şut din prima după un balon boxat iniţial de Van Der Sar.

Pe site-ul oficial UEFA cel mai bun jucător de pe teren a fost nominalizat Francesco Totti, liderul gazdelor, fotbalist notat doar cu 7.4 pe eurosport.com, la fel ca Taddei, în timp ce Van Der Sar, cel mai bun jucător de la United, a primit 7.1, iar Cristi Chivu a avut o evoluţia bună, apreciată cu 6.6 de eurosport.com.

Chelsea – Valencia 1-1 (0-1). Drogba (53’)/ Silva (30’).

Fără o sumedenie de jucători în lot, accidentaţi sau suspendaţi, Valencia a rezistat bine pe Stamford Bridge şi a obţinut un egal important care ar putea duce la eliminarea lui Chelsea, caz în care situaţia de la echipa lui Roman Abramovici ar deveni extrem de încinsă.

Silva a deschis scorul după o jumătate de oră de joc cu un şut la colţul lung după o acţiune personală de toată frumuseţea iar Drogba a egalat imediat după pauză, atacantul ivorian a profitat de o greşeală a lui Ayala şi a trimis balonul cu capul peste Canizares.

Pe site-ul oficial al UEFA jucătorul meciului a fost desemnat Silva, notat cu 6.4 pe eurosport.com, la egalitate cu Albiol dar sub Ricardo Carvalho, 6.5, Ashley Cole, 6.8, şi Ballack, 6.5.

Autor : Cristian IONIŢĂ, Amos News