Bacăul are din nou echipă în Liga a II-a la fotbal

Aerostar Bacău a reușit să-și asigure vineri promovarea în eșalonul secund, cu o etapă înainte de finalul campionatului. Echipa pregătită de Cristian Popovici a învins cu 1-0 pe Oțelul Galați și este matematic promovată în Liga a II-a.

Miza partidei și-a pus, însă, serios amprenta asupra evoluției băcăuanilor, una modestă în prima repriză, primul șut spre poarta gălățeană venind abia în minutul 28. De partea cealaltă, Bahnașu a irosit trei ocazii imense, ultima dintre ele de cascadorii râsului. La ultima fază a primei reprize, gălățeanul i-a depășit pe Potcoavă și Masella, a rămas singur cu poarta goală dar, în loc să trimită balonul cu latul în plasă, s-a întors și a pasat lateral pentru Cârjan, care a ratat.