Fotbal: Rezultatele meciurilor din Cupa UEFA

În partidele din turul sferturilor de finală ale Cupei UEFA, disputate joi seara, s-au înregistrat rezultatele:

Meciul Rapid-Steaua s-a terminat la egalitate, 1-1, scorul fiind deschis, în minutul 4, de mijlocaşul stelist Bănel Nicoliţă.

După pauză, în minutul 48, atacantul Viorel Moldovan a reuşit să restabilească egalitatea pe tabela de marcaj.

Într-o altă partidă a serii, Levski Sofia a cedat, cu 1-3, pe teren propriu, în faţa formaţiei Schalke 04. Golurile au fost marcate de Daniel Borimirov (6′), respectiv Gustavo Varela (48′), Lincoln (69′) şi Gerald Asamoah (79′). Din minutul 35, Levski Sofia a evoluat în 10 jucători, mijlocaşul Cédric Bardon fiind eliminat pentru cumul de cartonaşe galbene.

Sevilla FC a învins, cu 2-1, pe teren propriu, formaţia rusă Zenit Sankt-Petersburg. Golurile au fost înscrise de Javier Saviola (15′) şi Pep Lluís Martí (53′ – penalti), respectiv Alexander Kerzhakov (45′). În minutul 53, apărătorul echipei ruse Eric Hagen a fost eliminat de pe teren.

FC Basel a trecut cu 2-0, acasă, de Middlesbrough, prin punctele marcate de Matias Delgado (43′) şi David Degen (46′).

Meciurile din returul sferturilor de finală ale Cupei UEFA se vor disputa joi, 6 aprilie.

Autor : Alic MÎRZA, Amos News