Challenge Cup: ȘTIINȚA MD BACĂU – RK CIMOS KOPER 30-25 (16-9)

Știința Municipal Dedeman Bacău a ratat calificarea în finala Cupei Challenge, dar a părăsit terenul în aclamațiile minunatului public băcăuan, care a creat o atmosferă de vis. Handbaliștii băcăuani au făcut o primă repriză perfectă, cu o apărare beton, cu un Cristi Ghiță în zi de grație și cu un Shota Tevzadze imperial, de neînvins.

Nu-i mai puțin adevărat că slovenii au trimis de opt ori balonul în bară, dar și barele sunt ale portarului. În aceste condiții, Știința recuperase după 30 de minute handicapul de la Koper, 16-9, iar calificarea nu mai părea un vis îndepărtat.

În repriza secundă, însă, oaspeții s-au dezmeticit, portarul Vran și-a intrat în mână, iar Bombac a fost în dese rânduri omul decisiv.

De partea cealaltă, băcăuanii n-au mai avut același joc precis, au apărut și ratările în situații de unu la unu cu portarul advers, Cimos s-a apropiat la două goluri, însă ai noștri au revenit pe final și au luat din nou un avans de șase goluri, cu mai puțin de 30 de secunde înainte de final. Fredi Radojkovic a cerut un time out inspirat, slovenii au dejucat apărarea om la om a adversarilor, iar Mlakar a înscris golul care a adus calificarea lui Cimos.

A fost poate cel mai bun meci al Științei din ultimii ani, în care handbaliștii noștri au dat totul pe teren, astfel încât nimeni nu le poate reproșa nimic. Timp de o repriză și ceva, băcăuanii au transformat vedetele lui Cimos în simpli anonimi, care își pierduseră la un moment dat busola. În cele din urmă, diferența a fost făcută de experiența superioară a slovenilor, care și-au păstrat sângele rece și au obținut o calificare chinuită, dar meritată în cele din urmă.

Remarcabilă și prestația arbitrilor maghiari Dobrovits și Tajok, în pofida unor mici erori, inerente la un meci cu o asemenea încărcătură, dar cei doi au condus meciul cu eleganță și autoritate.
ȘTIINȚA: Tevzadze, Tamaș – Ghiță 8, Dospinescu 4, Petrea 4, Rotaru 3, Bondar 3, Iancu 3, Păunică 2, Gurkovsky 1, Ramba 1, Grieze 1, Manea, G. Bujor. Antrenori: Eliodor Voica și Gabriel Armanu.
CIMOS: Vran, Podpecan – Bombac 7, Konecnik 4, Skoko 3, Krivokapic 3, Skube 3, Rapotec 3, Mlakar 2, Dobelsek, Mirkovic, Osmajic. Antrenor: Fredi Radojkovic.

Arbitri: Csaba Dobrovits și Peter Tajok (Ungaria)
Observator EHF: Panagiotis Antonopoulos (Grecia)
7 metri: 2 (2) – 6 (3)
Eliminări 2 minute: 6-4