Printre intrepinzatorii particulari din Roma, romanii sunt din ce in ce mai multi (2000), urmati de chinezi (1500) si de cei originari din Bangladesh (1000).
Camera de Comert din capitala Italiei a inregistrat, in 2004, un 19% de societati comerciale ai caror proprietari sunt cetateni straini.
Aceste date au fost furnizate de Raportul Obsrvatorului Roman privind Migratiile, realizat in colaborare cu Asociatia Caritas si Camera de Comert.
Numarul cetatenilor straini din capitala a crescut cu 11%, 30-40% in localitatile limitrofe (Anzio, Tivoli, Zagarolo, Velletri, Civitavcchia, Fonte Nuova, Ladispoli si Genzano), peste 50% in localitatile Ardea si Monterotondo.
In capitala, la inceputul anului trecut, locuiau 223 879 cetateni straini (7,9% din totalul populatiei), dintre care 19% absolventi de facultate si 48% de liceu.
In ciuda acestui fapt, munca la care sunt supusi extracomunitarii e, de cele mai multe ori, inferioara nivelului de pregatire profesionala. Imigrantii provin din Asia (29,9%), Europa extracomunitara (21%), Europa UE (17,3%), Africa (15,8%), America (14,8%).
In oras convietuiesc in total 195 de nationalitati diferite. Comunitatile cele mai numeroase sunt cele ale cetatenilor originari din Filippine (12,2% din totalul strainilor) si romanilor (11,2%). Urmeaza: Polonia (4,9%), Peru (4,4%). Bangladesh si Egipt (4,1% fiecare) si China (3,5%).
Din 14 intreprinzatori, unul e strain. Si in acest caz, 2 din 3 sunt absolventi de liceu sau facultate.
Autor : Raluca NIŢĂ, Amos News
Update in duminică, 05-03-06 20:53
„Era mai bine înainte. Ni se dădeau case, serviciu, aveam siguranța zilei de mâine…”. Vorbe…
Pariurile live au castigat rapid popularitate in randul pasionatilor de jocuri de noroc online.
Tot ceea ce vine să ne simplifice efortul pentru a face anumite lucruri și oferă…
Tu erai conștient de faptul că mai bine de 60% din aroma cafelei se pierde…
„TESCANI, loc binecuvântat” este titlul expoziției de excepție organizate de Centrul de Cultură „George Apostu”…
Alegerea semințelor potrivite este primul pas spre o recoltă bogată și sănătoasă.
Acest website folosește cookies.
Comentează