Ştiinţa MD Bacău – UCM Reşiţa 29-32 (10-15)

Nicio şansă nu le-au lăsat vicecampionii României jucătorilor lui Gabriel Armanu în partida de vineri seara.

Semnalul l-a dat din primul minut portarul Cristian Antonaru, omul meciului, acesta având în faţă o apărare masivă, dar şi mobilă, în faţa căreia băcăuanii au găsit cu greu soluţii.

Aşa s-a făcut că, în minutul 20, scorul era 10-3 în favoarea oaspeţilor, „studenţii” întrecându-se în greşeli, în timp ce Antonaru închisese poarta.

A fost 10-15 la pauză, iar în debutul reprizei secunde băcăuanii au lăsat senzaţia că ar putea reveni, dar nu s-au putut apropia la mai puţin de 4 goluri.
Din păcate, golgeterul Moskalenko aproape că n-a contat, neînscriind deloc, probabil că şi din cauza accidentării la spate suferite la Suceava. Nici Shota Tevzadze n-a prins o zi strălucită, după o primă repriză bună, apărând doar două mingi în primele 22 de minute ale reprizei secunde, după care a fost schimbat cu Tamaş.
De partea cealaltă, pe faza ofensivă, internaţionalii Georgescu şi Ghionea au oferit un veritabil recital, înscriind din aproape toate poziţiile.
La un moment dat, se profila o înfrângere usturătoare, reşiţenii desprinzându-se şi la 8 goluri, dar pe final au redus turaţia, oferindu-le gazdelor o înfrângere la o diferenţă onorabilă. De menţionat că UCM Reşiţa a stat, practic, într-un singur portar, Irimuş nefiind total refăcut după o operaţie, în timp ce uriaşul Stamate nu a fost folosit deloc de Gligore Czari.
Ştiinţa pierde al treilea meci consecutiv şi este practic condamnată să câştige etapa viitoare la CSM Bucureşti, fiindcă peste două etape la Bacău vine campioana.
Evoluţia scorului: 1-3 (min. 6), 3-8 (min. 18), 5-11 (min. 24), 10-15 (pauză), 12-16 (min. 34), 18-23 (min. 46), 23-31 (min. 55), 29-32 (final).
ŞTIINŢA: Tevzadze (9 interv.), Tamaş (3 interv.) – Gurkovsky (8), Păunică (4), Rotaru (3), Ghiţă (3), Grieze (3), Dinescu (3), Manea (2), G. Bujor (2), Dospinescu (1), Sipos, Iancu, Moskalenko. Antrenor: Gabriel Armanu.
UCM Reşiţa: Antonaru (16 interv.), Irimuş – Ghionea (11), Georgescu (8), Irimescu (4), Petrea (3), Grozăvescu (2), Rohozneanu (2), Tucanu (1), Pârâianu (1), Cuciula, Fenici. Antrenor: Gligore Czari.